МОМЧИЛ ЦВЕТКОВ изложба скулптура, /керамика, бронз/ и пастел

posted in: Uncategorized | 0

 

от 16.10. до 05.11. 2024 г

откриване 16 октомври /сряда/ от 18.30ч

Момчил Цветков е роден 1960 г. в гр. София. Завършва Художествена академия през 1983 г., специалност керамика при проф. Венко Колев.

ИЗЛОЖБИ:

В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи.

1992 г. и 1993 г. в гр. Дортмунд – 2 изложби

2023 г. – изложба в Тел Авив

2023 г. изложба в Сградата на Европа в София

Творби на Момчил Цветков има в Национална галерия в София.

Два паметника за спасяването на българските евреи в Тел Авив и в София.

Бюст-паметник на Георги Кондолов в Царево. В Дряново на арх. Пенчо Койчев.

„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура. Хармонията на двойката и докосването помежду им демонстрира осъзнатата чувственост  на автора, зарядът, които носи в душата си. Въпреки динамиката в творчеството му се забелязва една застиналост на образа, сякаш времето е спряло и е запечатало един уникален миг от непреходността. Цветовите тоналности, които използва автора още повече засилват усещането за един неподвластен миг. Металните повърхности на метализираните глазурни покрития, обливат и предпазват формата, пречупват дори светлината, като не позволяват нищо да проникне до същността и сърцето на идеята-образ. Темата за майчинството, спасяването, чувствата на вяра, горделивост и кокетност, на семейството, като едно единно цяло, са част от темите на твореца, с които умело борави.

Oсновният инструмент, който използва е играта между сенките на прастарата тъмнина в светлина. Острите ъгли привличат светлината и чертаят линии след линии, водят погледа към детайла, внушават една изтънчена линеарност в обема.“                                             Др. Елена Виденова