арх. Людмил Леонидов „Разкази в картини“

posted in: Uncategorized | 0

самостоятелна изложба – живопис

30. 11. до 20.12.2016 г.

РАЗКАЗИ В КАРТИНИ“

откриване на 30 ноември /сряда/ от 18.30ч

Людмил Леонидов е роден 1948г. в София. Завършил е специалност „Архитектура“ във ВИАС – София през 1973г.

До 2005 г. проектира и ръководи проекти предимно за страните от Близ-кия изток и Африка. В този период, преди появата на дигиталните картини, изготвя на „ръка“ десетки интериорни и екстериорни илюстрации на проектирани обекти.

Към рисуването го насочва неговият приятел Фидел Родригез – колумбийски художник.

Влиянието на Фидел се усеща в темите на картините и нескриваната мистичност в тях.

Предпочитаната от него техника са маслените бои, въпреки, че владее много добре и графиката.

Участвал е в няколко общи изложби. Има и две самостоятелни изложби в София през

2008 и 2014г.

Интерес предизвика последната му изложба наречена „Разкази в картини“

Всяка от представените 100 картини беше придружена от разказ в едно изречение.

„Не винаги това, което изглежда разбираемо в картините ми е това, което е казано в текста. Ефектът върху зрителя е много забавен .“

Много от картините са рисувани като илюстрации на книги – „Очите на Бога“, „Анатемосаната истина“, „Полет в бездната“ „Невъзможна любов“ и пр.

Втората изложба с име „Разкази в картини“ продължава моноло-гът на арх. Людмил Леонидов. Неговата търсеща натура, не може да стои спокойно, той трябва да сподели своите чувства, мисли, усещания и емоции върху бялото платно или лист хартия. Картините му продължа-ват размисълът, започнал от книгите, върху живота, миналото и бъдещето на България. Абстрактно-фигуративните му композиции въздействат на зрителите и ги правят сътворци. Използвайки някои метафори в изказните средства, чувствата в картините се приближават до тези, изпитани от книгите, написани със желание и отдаденост. На места смелата игра с цветовете, се балансира от структурата на формата. Кратките обяснителни бележки ни насочват към вътрешния свят на твореца, понякога неочаквано философски и с различна гледна точка от очакваното.“ Румяна Велинова