Изложба на проф. Регина Райчева: Акварел, тушова живопис (суми-е) 4.09. до 24.09. Откриване на 04.09. /сряда/ от 18.30ч.

posted in: Uncategorized | 0

Дългогодишен преподавател в Лесотехническия университет по различни дисциплини за специалността „Инженерен дизайн (Интериор и дизайн за мебели)“. Тя е от основателите и през 1995 г., е работила дълго за развитието и международното й утвърждаване.

Рисуването я съпътства през целия живот. Занимава с китайска тушова живопис от 2009 г., когато прави първите си крачки в дзен-семинарите на г-жа Ганга Кординг в Драгалевци, в Ковачевица, в Априлци, в Долна Баня, и на Виргиния Захариева в хотел „Св.Анастасия“. Учи китайска калиграфия при художника Йосиф Радоев в Института Конфуций в София. През 2020-2023 г., по времето на КОВИД пандемията, изучава онлайн китайска калиграфия в платформата Доместика при Томас Лам, а след това учи онлайн тушовата живопис (суми-е на японски) при Акеми Лукас – Кошу Сенсей.

Досега има две самостоятелни изложби: първата през 1999 г. в САБ, втората – през 2020 г. в галерия Финес, изцяло посветена на тушовата живопис, както и отделни участия в Китайския културен център в София.

С акварел започва да се занимава късно. Както и при много други хора, Ковид-периодът дава възможността за откриване на нови неизследвани за нея области. Акварелната техника е близка в някои отношения до тушовата живопис, особено с отношението към водата. Онова, което истински я привлича, е живият рисунък, който човек прави под въздействието на дадена сцена, пейзаж, атмосфера, човешко лице или тяло. Акварелът я завладява благодарение на уникалната комбинация (както всъщност и при суми-е) на пигментите, водата, хартията и безкрайните възможности на четки, шпатули, и всякакви други предмети, използвани за рисуване. Акварелът не търпи „довършване“; той е директен, и разчита на момента; при него нещата или се получават, или не. Както и при тушовите рисунки, при акварела не може да правиш грешки. Когато се осмелиш да излееш директно върху листа онова, което те вълнува и се довериш напълно на ръката си, забравяш целия свят, и постигаш магията на творчеството.

Рисува в малки и големи формати всякакви сюжети: градски пейзаж, фигури, портрети, животни, птици, природа, дървета, водопади; както от натура, така и от снимки. Тайната е да я развълнува дадена гледка, уникалния момент, и да изпита силното желание да го улови с четка или писалка. Използва както тушова живопис и акварел, така и техники с тънкописец, перо, въглен и др., които служат за бързи скици.

Непрекъснато се уча: това запазва погледа ми свеж и вълнението истинско. Бамбукови стъбла, великолепната котешка козина, развята конска грива, лекия полъх в клоните на дърветата, с една дума, целия свят е мой върху един лист.

Споделям го с вас, хората, които влизате в галерията.“